​جهان چرخه ای از تکرار...​​​​​​​

​ژئوپلیتیک

ایران وزن برتر ژئوپلیتیک را در منطقه دارد

دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا گفت: ایران وزن برتر ژئوپلیتیک را در منطقه دارد و تبدیل به یک قدرت منطقه‌ای شده است.

 

 سردار یحیی رحیم صفوی امروز در نشست هم‌اندیشی اساتید هیات علمی دانشگاه‌ها با موضوع تحلیل تحولات ژئوپلیتیک منطقه در دانشگاه فردوسی اظهار کرد: آمریکایی‌ها طی 26 سال گذشته شکست‌های بزرگی را متحمل شدند.

از سال 1991 با لشکرکشی به کویت و بیرون کردن عراق از این کشور و نیز بعد از فروپاشی شوروی به دنبال تک قطبی‌سازی قدرت در جهان بودند و قصد داشتند تنها ابرقدرت جهان شوند اما با شکست روبه‌رو شدند. جهان حاضر جهان چندقطبی قدرت است.

وی افزود: قدرتی که در حال حاضر شکل گرفته، قدرت آسیایی با محوریت روسیه، چین و هند است. قدرت نیز به آرامی از غرب به شرق عالم حرکت می‌کند و مبنای این قدرت اقتصاد و فرهنگ است که اقتصاد را بیشتر متوجه چین می‌کند و فرهنگ را فرهنگ اسلامی می‌دانند.

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران با بیان اینکه مسیحیت دیگر الهام‌بخش برای بشریت نخواهد بود، عنوان کرد: آنچه اکنون الهام‌بخش در جهان است، ایدئولوژی اسلام است. قطب بزرگ قدرت جهان اسلام در قرن 21 بروز و ظهور خواهد کرد.

رحیم صفوی گفت: غرب آسیا شامل پاکستان، افغانستان، ایران، سوریه، ترکیه، فلسطین، عراق، 6 کشور شورای همکاری خلیج فارس، یمن و کشورهای آسیای میانه یعنی ترکمنستان، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان به اضافه منطقه قفقاز یعنی آذربایجان، گرجستان و ارمنستان است. آمریکایی‌ها در غرب آسیا با شکست مواجه شدند.

از سال 2001 با حمله به افغانستان و سال 2003 با حمله به عراق و پس از آن مسائلی که در سوریه و عراق رخ داد، آمریکایی‌ها می خواستند بر منطقه مسلط شوند.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا با اشاره به اینکه برنامه‌های آمریکایی‌ها برای تسلط بر منطقه با شکست مواجه شد، تصریح کرد: آمریکایی‌ها میلیاردها دلار در افغانستان و عراق هزینه کردند. بیش از 5000 کشته و 15 هزار زخمی دادند و نتوانستند به اهدافشان برسند.

در عراق نیز به دنبال حکومت سکولار و متخاصم با ایران و نظام لائیک بودند. قانون اساسی جمهوری پارلمانی فدرال عراق یک قانون نسبتا اسلامی است. آنچه در افغانستان و عراق رخ داد، وزن ژئوپولوتیک ایران را افزایش داد. برنده این قضایا ایران شد و دو دشمن ایران یعنی طالبان و صدام از بین رفتند.

وی افزود: آمریکایی‌ها، عربستان، اسرائیل، اردن و ترکیه می خواستند بشار اسد را ساقط کنند اما ایران، روسیه و حزب‌الله لبنان با مجاهدت خود و مردم سوریه پیروز شدند و مرز سوریه و عراق نیز تامین شد و حکومت بشار اسد هم باقی ماند. آمریکایی‌ها نتوانستند در سوریه هم به اهداف خودشان برسند.

رحیم صفوی گفت: ترامپ و کلینتون نیز عنوان کردند که داعش را خودشان راه‌اندازی کرده‌اند. اکنون نیز آمریکایی‌ها در حال کوچ دادن داعش از عراق به افغانستان هستند. آمریکایی‌ها در مسایل منطقه با شکست مواجه شدند.

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران با بیان اینکه در بحث کردستان عراق، آمریکا پشتیبان اصلی ماجرا بود، خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها در این زمینه رژیم صهیونیستی را جلو انداختند. زمانی که داعشی‌ها موصل را گرفتند و ارتش عراق از شمال به جنوب در حال فرار بودند، گروه‌های حامی آقای بارزانی ارتش عراق را خلع سلاح کردند.

داعشی‌ها و بارزانی‌ها با هم توافق کرده بودند اگرچه داعشی‌ها به بارزانی‌ها هم رحم نکردند و آقای بارزانی فریب اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها را خورد. از نظر ما بحث کردستان عراق تمام شده و آمریکایی‌ها نتوانستند در این زمینه موفق شوند.

وی افزود: بحث جدید در عربستان سعودی است که فتنه‌ای قابل تامل است که این فتنه آمریکایی سعودی است و حتی ممکن است پشت‌سر آن صهیونیست‌ها نیز قرار گرفته باشند. روابط اقتصادی حریری با دولت عربستان یعنی بزرگترین حامی خود بود.

رحیم صفوی با بیان اینکه سعودی‌ها بیش از دو سال است که یمنی‌ها را مورد حمله قرار می‌دهند، عنوان کرد: سعودی‌ها در این جنگ چیزی به دست نیاورده و شکست خورده‌اند. بن سلمان و پسرش نیز اختلافات شدید داخلی و درگیری‌هایی دارند. سعودی‌ها اکنون به سمت ناپایداری در حال حرکت هستند.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا گفت: ایران وزن برتر ژئوپولوتیک در منطقه را دارد و تبدیل به یک قدرت منطقه‌ای شده است. ایران با مدیریت هوشمندانه و با استفاده از ظرفیت روسیه در مهار جریان‌های تکفیری در منطقه موفق بود. در مسائل سیاسی روس‌ها نقشی فراتر از ایران دارند. ائتلاف ایران، روسیه و حزب‌الله لبنان نیز موفق‌تر بوده است.

رئیس انجن ژئوپلیتیک ایران تصریح کرد: آمریکایی‌ها فشار اقتصادی و سیاسی را ادامه خواهند داد ولی احتمال اینکه بتوانند مشکلی به وجود آورند، ضعیف است. اکنون مساله مهم در منطقه انقلاب اسلامی است و ایران بازی آمریکایی‌ها را بهم ریخته است.