​جهان چرخه ای از تکرار...​​​​​​​

​ژئوپلیتیک

توافقنامه امارات معادله ژئوپلیتیک منطقه را تغییر نمی‌دهد

پسر عموی پادشاه مراکش با انتشار مقاله‌ای به چرایی توافقنامه سازش میان امارات و رژیم صهیونیستی پرداخت و اعلام کرد که این توافقنامه معادله ژئوپولیتیک منطقه را تغییر نمی‌دهد.

به نقل از القدس العربی، «هشام العلوی» شاهزاده مراکشی که پسر عموی پادشاه این کشور نیز بشمار می‌رود، در نوشتاری که در یک روزنامه اینترنتی فرانسوی منتشر شد؛ نوشت که توافقنامه سازش میان امارات و رژیم صهیونیستی معادله ژئوپولیتیک منطقه را تغییر نمی‌دهد.

وی افزود: ممکن است که این توافقنامه دستاوردهای کوتاه مدتی برای امارات و اسرائیل و آمریکا داشته باشد اما تغییری در مسائل اصلی نمی‌دهد. این توافقنامه به یکباره متولد نشده بلکه امارات از سال‌ها قبل دست به عادی سازی روابط با اسرائیل زده است.

این شاهزاده مراکشی ادامه داد: امارات در ماه‌های گذشته کمک‌های خود را به فلسطین از طریق فرودگاه بن گوریون و با هماهنگی طرف اسرائیلی و نه طرف فلسطینی، ارسال کرده است. توافقنامه میان امارات و اسرائیل از لحاظ حقوقی، طرح صلح کشورهای عربی در سال 2002 را زیر پا گذشته است.

وی اضافه کرد: اسرائیلی‌ها تمام افق‌های تشکیل کشور فلسطین را از طریق محاصره غزه و الحاق تدریجی کرانه باختری به اراضی اشغالی از بین برده‌اند. فلسطینی‌ها متوجه شده‌اند که تنها کویت و قطر در میان کشورهای عربی منطقه خلیج فارس با معامله قرن مخالف هستند.

العلوی نوشت: بعید می دانم شاهد عادی سازی روابط به صورت گسترده از سوی کشورهای عربی با اسرائیل باشیم. امارات بعد از سیاست‌های خود در خصوص انقلاب‌های معکوس، شکست‌های فراوانی را متحمل شده است. شکست در یمن، لیبی، حمایت از نظام کنونی مصر از جمله آنها است. اماراتی‌ها می‌خواهند از طریق امضای این توافقنامه خود را از خطر درگیری‌های داخلی در عربستان و احتمال کنار گذاشته شدن محمد بن سلمان ولیعهد این کشور دور نگه دارند. اگر چنین اتفاقی بیفتد اماراتی‌ها تنها می‌مانند.